Kahve dikkat dağınıklığı, yorgunluk gibi sorunlara geçici olarak çözüm sağlasa da, tüketimde aşırıya kaçmak vücuda ciddi zararlar verebilir.

KALP RİTMİNİ BOZAR

Kafeinli bir gıda olan kahve fazla tüketildiğinde kalp ritiminde bozukluk meydana gelir. Ritim bozukluğu ise kalp çarpıntısı, taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Özellikle kalp hastalarının sınırlı olarak kahve içmeleri gerekir.

TANSİYONUNUZU YÜKSELTİR

Yüksek miktarda kahve tüketimi kandaki basıncı arttırır. Bu sebeple tansiyon hızla yükselir.

MİDE RAHATSIZ

Kahve, ülser gibi mide rahatsızlıklarınıza neden olmaz. Ancak hastalığın ilerlemesine sebep olur. Bu hastalıklara sahip olan kişilerin kahve tüketmemesi gerekir.

MİGRENİ TETİKLER

Kahve migreni tetikleyen uyarıcıların başında sayılır. Araştırmalar kahvenin bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olduğunu kanıtlar.

VİTAMİN VE MİNERAL KAYBINA NEDEN OLUR

Kafein, vücudun demir ve diğer besinleri emmesini engeller. Ayrıca, kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına neden olur. Bu da kemik erimesi riskini artırır.

DOĞURGANLIĞI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLER

Kafeinin doğurganlığı olumsuz yönde etkiler. Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltır. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiler.