Mersin'de Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Seçil Selvi Cıllı, mevsim geçişleri nedeni ile yaşanan alerji sorununun, gözde kalıcı bozukluklara neden olabileceğini söyledi.

'Mevsim geçişlerinde yaşanan problemler ciddi sorunlara sebep oluyor''

Özel Sistem Cerrahi Tıp Merkezi'nde görevli Dr. Cıllı, bahar mevsimi ve havaların ısınmasıyla birlikte göz sağlığı konusunda sorunlar yaşanabileceğini belirtti. Cıllı "Mevsim geçişlerinde yaşanılan sağlık problemleri, bazen ciddi sorunlara sebep olurken özellikle gözlerde yanma, kızarıklık, sulanma ve kaşıntı gibi belirtilerin ciddiye alınmasına gerek" dedi.

Özellikle çocukları tehdit eden göz alerjilerinin geç tedavi edilmesi halinde kalıcı göz bozukluklarına davetiye çıkardığını ifade eden Cıllı, şöyle devam etti:

"Yenilenme ve arınmanın mevsimi ilkbahar, aynı zamanda pek çok alerjik hastalığın habercisi. Toz, polen ve sık değişen havalar, gözlerde sık rastlanan alerjik konjonktivit hastalığına zemin hazırlıyor. En fazla çocuk, genç, özellikle de erkekleri tehdit eden bu hastalığın ihmal edilmesi ise kalıcı göz bozukluklarına neden oluyor. Bu nedenle yanma, batma, sulanma, kızarıklık, güneşe karşı hassasiyet, ışığa bakamama gibi şikâyetlerin ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gerekiyor.