Kış aylarında cilt kuruluğundan birçoğumuzun şikayetlenir dururuz. Özellikle de estetik görünümün en önemli detaylarından olan el bakımında, ellerin çatlamaması için nemlendirici kullanmayı ihmal etmemeliyiz. Evde çatlayan elleriniz için doğal maske tarifleri de uygulayabilirsiniz. El çatlamasına iyi gelen maskeler hakkında sizleri bilgilendirdik. Çatlayan ellere maske tarifleri arasından size en kolay geleni uygulayın. Çatlamış ellere maskeler sizlerle.

El kuruluğu kişinin kuru cildinden kaynaklanabileceği gibi soğuk hava ve deterjan gibi kimyasallardan da kaynaklanabilir. El kuruluğu aynı zamanda çatlakları da beraberinde getirebilir bu yüzden Cilt.net olarak aşağıda vermiş olduğumuz Kuru eller için maske tariflerinden faydalanarak, ellerinizdeki kuruluğa son verin.

Çatak ve Kuru Eller İçin Maske Tarifi
1 tatlı kaşığı bal
1 çorba kaşığı zeytinyağı
Bir kap su
Hazırlanışı ve Uygulanışı: Bir kap içine su koyun ve su ılık haldeyken ellerinizi kaba sokun. 10 dakika sonra ellerinizi sudan çıkarın. Bir kase içine zeytinyağı ve balı ekleyerek karıştırın. Kuruyan ellerinizi karışım içine sokun ve 5 dakika bekletin, ardından ılık suyla durulayın. Haftada bir uygulayacağınız maske sayesinde ellerinizin eskisine oranla daha yumuşak ve nemli olduğunu göreceksiniz.

Kuru Ellere Kil Maskesi
2 adet yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı badem yağı
1 tatlı kaşığı kil
Hazırlanışı ve Uygulanışı: Yumurtaların sarılarını bir kase içine alın ve üzerine badem yağı ile kili ekleyin. Malzemelerin hepsini karıştırın ve krem haline getirin. Kaseyi buzluğa koyun ve 10 dakika bekletin. Katı hale geldiğinde ellerinizin tamamına sürün. 10 dakika kadar beklettikten sonra yıkayın. Bu karışımı haftada 2 kez elleriniz için uygulayabilirsiniz.

Çatlamış Eller için Şeker Maskesi
1 tatlı kaşığı şeker (kahverengi)
2 çay kaşığı kızılcık suyu
Hazırlanışı ve Uygulanışı: Ellerinizi kurutmayacak bir sabunla yıkayın, Suyun ılık olmasına dikkat edin. Malzemelerin hepsini karıştırdıktan sonra ellere uygulayın ve karışımı ellerde 2 dakika beklettikten sonra bol suyla yıkayın. Kuru elleri nemlendiren bu maskeyi 3 günde 1 uygulayabilirsiniz.

Elleri Nemlendiren Doğal Yağ Maskesi
1 adet E vitamin kapsülü
2 çay kaşığı aloe vera jeli
1 tatlı kaşığı susam yağı
Hazırlanışı ve Uygulanışı: Malzemeleri kase içinde karıştırdıktan sonra ellerinize sürün. Sürdükten sonra en fazla 35 saniye bekleyin. Süre dolduktan sonra ılık su yardımıyla ellerinizi yıkayın. Her hafta düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Çatlayan Eller için Gül Suyu ile El Bakımı
2 adet limon
3 yemek kaşığı gliserin
3 tatlı kaşığı badem yağı
3 yemek kaşığı gül suyu
1 tatlı kaşığı elma sirkesi
Hazırlanışı ve Uygulanışı: Limonların suyunu sıktıktan sonra diğer malzemeleri üzerine ekleyin. Malzemeleri homojen hale gelene dek karıştırın ve ellerinize sürün. İşlem bittikten sonra elinize naylon eldiven giyerek 15 dakika süreyle bekleyin. Daha sonra yıkayın ve ellerinizin ne kadar yumuşadığına şahit olun. Haftada 1 düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Vazelinli El Bakım Maskesi
1 çay kaşığı badem yağı
Yarım limon (suyu)
2 litre su (ılık)
Yeteri kadar vazelin
Hazırlanışı ve Uygulanışı: Suyun içine badem yağını ve limonun suyunu ekleyin. Bu karışımda elleri 15 dakika süreyle bekletin. Süre dolduktan sonra çıkarın ve yıkamadan kurutun. Yarım çay kaşığı kadar vazelinin üzerine birkaç damla limon suyu ekleyin ve ellerinizin üzerine sürün. İki elinize de naylon eldiven geçirdin ve yarım saat bekleyin. Ardından poşeti çıkarın ve yumuşak ellerinizin tadını çıkarın.