2 milyondan fazla adayın ter döktüğü YGS'de bu yıl adayları en çok din kültürü sınavı zorladı. 2016 YGS'nin son 2 yıla göre daha kolay bir sınav olduğu değerlendiriliyor
2 milyondan fazla aday dün üniversite yolundaki ilk viraj olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) ter döktü. Adaylar toplamda 160 sorudan oluşan testleri cevapladı. Sınav sorularının tamamı bugün ÖSYM'nin internet sitesinden kamuoyuyla paylaşılacak. Sonuçların 25 Mart'ta açıklanması bekleniyor. Uzmanlar sınavın genel olarak son 2 yıla göre daha kolay olduğunu değerlendirdi. Geçmiş yılların aksine bu yıl adayları matematik değil, din kültürü ve felsefe sınavları zorladı. Uğur Okulları Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt "Felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi sorularında bilgiye dayalı kavramlar sorgulandığından öğrencilere zor geldi" dedi. Türkçe'de ise anlam sorularının sayısı azaldı. Bu yıl anlatım bozukluğu ve dil bilgisi sorularına daha fazla yer verildi. Sosyal bilimler ise müfredata uygundu.

GEOMETRİ KOLAYDI
Geçen yıl adayları oldukça zorlayan geometri soruları bu kez sınavın en kolay testlerinden biri olarak değerlendirildi. BİLFEN Liseleri Matematik Bölüm Başkanı Mahmut Şişmanoğlu "Matematikte problem sorularında sayı olarak artış gözlendi. Problem dışındaki soruların yapılabilir düzeyde olduğu, geometri sorularının 2015'e göre daha kolay olduğu değerlendirildi" dedi. Fizik sorularının öğrecileri bu yıl zorladığını söyleyen Doğa Okulları YGS/LYS Birim Yöneticisi Sabahat Süer "2 sorunun çeldiricisi oldukça yüksekti. Her yıl olduğu gibi fen bilimlerinin en kolay soruları kimyadan geldi" değerlendirmesinde bulundu.