Fazla kromozom çocuğun gelişimini negatif olarak etkilemektedir. Bu durum yaşam boyu önemini koruyacaktır; çünkü kromozom değişimini geri almak mümkün değildir. Fakat bir çocuğun gelişimi sadece genetik faktörlere bağlı değildir; çevre ve öğrenme faktörleri de çocuğun gelişiminde çok önemli ve etkilidir.

Down Sendromlu çocukların ihtiyaçları diğer çocukların ihtiyaçlarından farklı değildir. Onlar da anne, baba ve kardeşleriyle birlikte olmaktan mutluluk duyarlar. Çevrelerini keşfetmek, oynamak, öğrenmek, gülmek isterler. Down Sendromlu bir çocuğun mümkün olduğu kadar sosyal bir ortamda büyütülmesi, gelişimi için son derece yararlıdır.

Çocuklar 1 yaşına kadar bazı önemli gelişmeler gösterirler. Bu gelişmeler anne ve baba tarafından sevinçle karşılanır. Örneğin ilk gülücük veya kendi başına oturması, emeklemesi, ilk adım vb. Down Sendromlu çocuklar birçok şeyi diğer çocuklardan daha geç öğrenir ve normal gelişme prosedürünü daha geç tamamlarlar.

Down Sendromlu çocuklar için aile içi yardımın yanı sıra rehabilitasyon merkezlerinden alınacak profesyonel eğitim desteği de çok önemlidir. Beraber oynanan oyunlar tüm çocukların gelişmesi için önemlidir. Oyunların özellikle engelli çocuklar için daha büyük bir önemi vardır. Çevre ile kurulan ilişkiler ise konuşma ve sosyal gelişmeyi destekleyerek, çocuğa, kendisine uygun olana katılma imkânı sağlar. Diğer çocuklar gibi, Down Sendromlu çocukların da fazla oyuncağa ihtiyacı yoktur. Sadece hareket kabiliyetlerini arttıracak ve tecrübe kazandırabilecek oyuncak ve materyallere ihtiyaçları vardır. Oyunda önemli bir diğer nokta ise başka çocukların da bulunmasıdır.

Down sendromlu çocuğun yaşamının ilk yıllarında gelişimi için bir destekleme programı oldukça önemlidir. Erken destekleme sayesinde birçok şeyi daha erken öğrenebilir ve böylelikle kendisini de geliştirebilir. Çocuğa uygulanan fizyoterapi özel bazı zorlukları azaltabilir ve hareket gelişimini hızlandırabilir. 2 yaşında konuşmayı destekleme programları önem kazanacaktır. Çocuğun kendisini daha iyi ifade edebilmesi ve algılamasını kolaylaştırabilmek için çocuk şarkıları, kafiyeler, resimli kitaplar ve basit oyuncak materyalleri çok önem taşımaktadır.

Çocuğun gelişebilmesi için yapılan yardım, öğrenme ve geliştirme programları, tüm zihinsel ve gelişim zorluğu çeken engelli çocuklar için aynıdır. Fakat unutulmamalıdır ki her çocuk tektir ve tek başına bir kişiliktir. Down Sendromu ile bağlantılı birçok hastalık ve problem vardır. Çocukların üçte birinde kalp problemleri vardır. Birçoğunun mide ve bağırsak, duyma ve görme problemleri vardır. Bunun yanı sıra enfeksiyonlar için yüksek risk grubunda bulunmaktadırlar.

Erken teşhis ve uygun tedavi Down Sendromlu çocukların hayat şartlarını pozitif olarak etkiler. Down sendromlu çocukların çok büyük kısmı hayatlarını sürdürmek için gerekenleri öğrenebilirler. Tüm çocuklar gibi down sendromlu çocuklar da kendi aralarında farklılıklar gösterebilirler, bu yüzden çocuğun ihtiyaçlarına uygun bireyselleştirilmiş özel eğitim programı; sosyal ve duygusal gelişim, bilişsel gelişim ve motor gelişimin üzerinde destekleyici bir niteliğe sahip olacaktır.

-Alıntı-